A vér 45%-a sejtes elemekből áll: vörösvértestek, fehérvérsejtek (granulociták, monociták, limfociták) és vérlemezkék. A maradék 55%-ot a vérplazma teszi ki, ami a vér folyékony sejtközötti állománya.
Linkek a témában:
Vörösvérsejtek
A vörösvérsejt a vérben található alakos elemek egyike, feladatuk a légzési gázok, elsősorban az oxigén, kisebb részt a szén-dioxid szállítása. A vörösvérsejtek a vörös csontvelőben képződnek, fejlődésük mintegy 7 napig tart.
Fehérvérsejtek
A fehérvérsejtek sem működésüket, sem alakjukat tekintve nem egységesek. A szervezet védekezésében, és a felesleges sejttörmelékek ill. más, vérplazmában oldhatatlan anyagok eltávolításában van szerepük.
Vérlemezkék
A lencse alakú vérlemezkék (trombociták) elsődleges szerepe a vérzéscsillapításban van. A vérerek vagy véredények sérülésekor, a levegővel való érintkezés következtében a vérlemezkék szétesnek, majd bonyolult vegyi folyamatok révén alvadékot képeznek, mely megakadályozza a további vérzést. A sérülés helyén keletkezett véralvadék hálózatos fehérje, melyben felgyülemlenek a fehér- és vörösvérsejtek, és belőlük var képződik.
Vérplazma
A vérplazma kb. 90%-ban vizet tartalmaz. 10%-a a vízben oldott ionok és szerves molekulák. Fontos szerepet játszik az érrendszeri ozmózisban, ami egyensúlyban tartja az elektrolitokat; védi a szervezetet a fertőzésektől és más vérrel kapcsolatos betegségektől.
Meghatározás
Az oldalon összegyűjtött linkek a vérkép vizsgálatok megértésében segítenek. Tisztázásra kerülnek a vérképpel kapcsolatos kifejezések, és kiderül, mik a vérkép normálértékei. Az olvasó hiteles információt szerezhet a vérvételről, a vércukorszintről, a vérszegénységről, a koleszterinről, a hemoglobinról, a vashiányról és a leukémiáról. Az oldal célja a tudományos tájékoztatás.